تبلیغات
سایت رسمی شهر تویسركان:اخبار روز تویسركان،تاریخچه تویسركان،گالری عكس تویسركان،منبع جامع اطلاعات شهری تویسركان - تویسرکان شهری باستانی با قدمتی سه هزار ساله
تویسرکان یکی از شهرهای استان همدان در ایران در جنوب کوه الوند و شهر همدان واقع شده‌ است. 
برخی از مورخان بر این باورند که تویسرکان بر روی ویرانه‌های شهر قدیمی‌ رودلاور (رودآور) که بر اثر حمله مغول ویران شده، ساخته شده‌ و در واقع پس از ویرانی رودآور، از ادغام دو روستای توی و سرکان، تویسرکان به وجود آمده ‌است. 
نام این شهر از دو بخش توی و سرکان تشکیل شده که وجه تسمیه هر یک را چنین بیان می‌کنند: 
در برخی نواحی ایران محل‌هایی به نام توی هست، برای اینکه اشتباهی رخ ندهد در هر جا چنین محلی باشد به‌نام نزدیکترین محل به آن خوانده می‌شود؛ (مانند توی دروار در دامغان) که نزدیک به قریه دربار است و (توی کازرون) و این توی چون در یک فرسنگی سرکان است به تویسرکان مشهور است. 
بیشتر جغرافی‌دانان سده سوم و چهارم هجری تویسرکان را (توی رودلاور) و (توی همدان) نوشتند و این توی احتمالا با زبان قومی که پیش از مادها در این سرزمین می‌زیستند، مرتبط است. 
در زبان لری (و بسیاری از زبان‌های ایرانی) کلمه «سر» به معنی بزرگ و مهتر است و «گان» در زبان پهلوی به معنی جا و مکان آبادانست و قبل از استیلاء اعراب نام بسیاری از شهرها و قصبات ایران به گان ختم می‌شد. 
به این ترتیب سرکان ممکن است به معنای محلی باشد که بزرگان و خوانین در آن سکونت دارند و در واقع تویسرکان محل سکونت ییلاقی بزرگان شهر رودآور بوده است. 
در این میان یکی از مورخان نامی همدان در کتاب همدان نامه اش درباره وجه تسمیه تویسرکان آورده است: نخست باید معنای اسم توی را دانست که تنها با اسم قریه توبین میان ده های موبین و برفین در ناحیه قدیمی ماوشان همدان یا امامزاده کوه کنونی قابل مقایسه است و شاید به معنای درون و اندرون و یا ته و توی باشد. 
'پرویز اذکایی' می افزاید: احتمال دیگر آنکه در وجه اصلی کلمه توز بوده که به معنای توت و درخت آن است، به هر حال، کهن واژه ای است فارسی و هیچ ربطی به توی Toi ترکی به معنای جشن و ضیافت ندارد. 
وی بر این باور است: احتمال قوی سرکان به معنای بالای کوه بوده است. 
کارشناس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تویسرکان نیز گفت: وجود بیش از 200 اثر تاریخی باستانی از دوره های مختلف تاریخی در تویسرکان معرف بخشی از پیشینه غنی تاریخی این شهرستان در دنیای معاصر است. 
'احسان گودرزی' افزود: در این شهرستان تعداد 167 مکان مذهبی شامل اماکن متبرکه، امامزاده و حسینیه وجود دارد. 
وی ادامه داد: تعداد جاذبه های گردشگری در این شهرستان 57 مورد است که حدود یک چهارم کل اماکن گردشگری استان همدان را به خود اختصاص داده است. 
وی گفت: آرامگاه حبقوق نبی (ع) از پیامبران بنی اسراییل یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی ایران محسوب می شود که حدود ???? سال پیش می زیسته و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده است. 
وی افزود: حدود سال ??? قبل از میلاد، بخت النصر پادشاه خونخوار کلده به اورشلیم حمله کرد و یهودیان زیادی را به قتل رساند و نزدیک به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت کلده که نزدیک بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد. 
وی افزود: حیقوق نبی در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد در سال ??? قبل از میلاد کورش کبیر پادشاه ایران به کلده حمله کرد و در جنگی طولانی لشکریان کلده را شکست داد و بابل را تصرف کرد و طی فرمانی دستور آزادی کلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر کرد. 
وی ادامه داد: پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حیقوق پیامبر به ایران مهاجرت کردند و در شهر تویسرکان (رودآور) ساکن شدند که پس از رحلت نیز درهمین مکان مدفون شد. 
گودرزی افزود: ساختمان فعلی آرامگاه حیقوق از بناهای تاریخی ایران و مربوط به عهد سلجوقیان در قرن هفتم هجری است. 
وی گفت: مدرسه شیخعلی خان زنگنه،کاروانسرای شاه عباسی،پل رودخانه فرسفج ، بازار سرپوشیده،چنار مسجد باغوار،آرامگاه میررضی آرتیمانی،چنارهای کمربسته سرکان،قیصریه،امامزاده زیدبن علی معروف به شاه زید،امامزاده ناصر واقع در روستای زیوج و امامزاده طاهر واقع در اشتران بخشی از آثار تاریخی تویسرکان است. 
وی افزود: خانه های قدیمی مسعودی و اقتداری، درخت چنار قطور و کهنسال 3000 ساله (شهر تویسرکان) ،دره های زیبای گزندر سرابی ،دره‌باغ‌های سرکان و دره باغ‌های آرتیمان از دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهرستان است. 
وی ادامه داد: بنای مسجد باغوار نیز نزدیک به 200 سال قدمت دارد و از حیث سبک، مانند مساجد دوران صفویه است که با ستون‌های سنگی، طاق‌های ضربی و سقف‌های گنبدی، در کنار بازار سرپوشیده ساخته شده است.‌ 
گودرزی اضافه کرد: این مسجد دارای قناتی اختصاصی بوده که از زمان ساسانیان تا 40 سال پیش جاری بوده است و در حوضی کنار مسجد، آب آشامیدنی شمال شهرستان تویسرکان را تامین می‌کرد، که درحال حاضر چشمه آن مسدود و غیرقابل استفاده است. 
همچنین جاذبه های طبیعی تویسرکان نیز این شهرستان را به عنوان قطعه ای از بهشت به انظار بازدیدکنندگان معرفی می کند. 
نیمه شمالی شهرستان تویسرکان دارای موقعیت مناسب آب و خاک برای توسعه باغ ها بویژه گردو است. 
از مجموع پنج هزار و 700 هکتار باغ های موجود، سه هزار و 400 هکتار به گردو اختصاص دارد که یکی از اقلام مهم صادراتی شهرستان است. 
تولید سالانه گردو بالغ بر شش هزار و 862 تن بوده که 35‎/2 درصد تولید گردوی استان را شامل می شود. 
این شهرستان با وجود آثار جاذبه های تاریخی، باستانی و طبیعی هر ساله مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی مواجه است. 
مدیر میراث فرهنگی شهرستان تویسرکان نیز گفت: در این شهرستان 221 اثر تاریخی فرهنگی بار ارزش وجود دارد که 83 اثر ثبت ملی شده است. 
'حسن فتحی' افزود: 61 اثر در سال های گذشته و 22 اثر در سال جاری در فهرست آثار ملی ثبت شده است. 
وی از جمله آثار مهم تاریخی شهرستان را ' پل تاریخی کرزان' متعلق به دوران صفویه ، 'کاروانسرای عباسی فرسفج'، 'خانه اقتداری' متعلق به 150 سال پیش ، 'قلعه اشتران' متعلق به دوره قاجاریه ، 'حمام تاریخی سرابی' متعلق به دوران قاجاریه و 'بازار تاریخی' تویسرکان متعلق به دوران صفویه معرفی کرد. 
وی اظهار کرد: با توجه به برخورداری تویسرکان از جاذبه های فراوان گردشگری همواره در کانون توجه مسافران نوروزی بوده لذا امسال نیز این شهرستان آمادگی لازم را برای پذیرایی از گردشگران نوروزی را دارد. 
شهرستان تویسرکان در جنوب کوه الوند و شهر همدان واقع شده و دارای بیش از 118 هزار نفر جمعیت است. 
طبقه بندی: تاریخچه ها، 
نوشته شده در تاریخ جمعه 24 دی 1389 توسط شهروند محلی

کلیه حقوق مطاب سایت برای سایت شهرستان تویسرکان محفوظ و کپی برداری تنها با ذکر لینک سایت مجاز میباشد