تبلیغات
سایت رسمی شهر تویسركان:اخبار روز تویسركان،تاریخچه تویسركان،گالری عكس تویسركان،منبع جامع اطلاعات شهری تویسركان - یادداشت و مقاله/ دیرین واژگان تویسرکان
 رویا صدر: بی‌شک امثال و حِکَم و واژگان مصطلح میان اقوام و ملل، بخش قابل توجهی از گنجینه‌های فرهنگ بشری به شمار می‌آید و زبان هر قوم، بخش مهمی از هویت فرهنگی آن است. از این رومعرفی، حفظ و ثبت واژگان، اصطلاحات و امثال اقوام و ساکنان نقاط مختلف کشورمان یکی از گام‌های مهم شناسایی و حفظ هویت فرهنگی ماست، مساله‌ای که به آن توجه کافی نداشته‌ایم. شاهد این مدعا، برآوردی است که محققین از گویش‌های معاصر کشورمان کرده‌اند. آن‌ها این گویش‌ها را ۲۰۰۰۰ تخمین زده‌اند که بسیاری از آن‌ها در حال نابودی است.

یکی از کتاب‌هایی که اخیراً چاپ شده و از منظر ثبت و معرفی بخشی از گویش‌های زبان فارسی قابل توجه است، کتاب «هزار آوا» (دیرین واژگان تویسرکان) است.‌‌ همان‌گونه که از نام کتاب پیداست، این مجموعه به معرفی واژه ها و ترکیب‌های گویش تویسرکانی (شهرستانی باستانی در استان همدان) اختصاص دارد. برخی ازاین واژه‌ها، زنده‌اند و اکنون در محاورات روزانه‌ی اهالی تویسرکان به کار می‌روند، برخی دیگر در حال فراموش شدن هستند و در حال حاضر، چندان کاربردی در محاورات روزمره‌ی تویسرکانی ندارند و بخشی دیگر زمانی در تویسرکان به کار می‌رفتند ولی اکنون مهجورند و مفهوم آنان نیز به درستی مشخص نیست.

مندرجات کتاب، بخشی از فرهنگ دیرین «گفتاری» شهرستان تویسرکان را شامل می‌شود و کلیه‌ی واژه‌هایی را که با فرهنگ، آداب و رسوم واعتقادات اهالی این بخش از ایران گره خورده است دربرمی‌گیرد، اعم از کلمات و اصطلاحاتی که خاص «گویش» تویسرکانی است، شغل‌ها و حرفه‌های اهالی تویسرکان و ابزارهای آن‌ها (با گویش محلی)، ومکان‌هایی که بخشی از تاریخچه‌ی فرهنگی این شهرستان شمرده می‌شوند (چشمه‌ها، محله‌ها، دهات تابعه، قهوه خانه‌ها و...). درکتاب «هزار آوا» واژه‌ها با توضیحاتی تکمیلی همراه شده که علاوه بر آشنایی با گویش تویسرکانی، زمینه‌ی آشنایی مخاطب رابا فرهنگ، ویژگی‌های جغرافیایی و آداب اهالی این بخش از کشورمان فراهم می‌سازد. برای مثال ذیل مدخل «آرتیمان» (روستایی در تویسرکان) مفهوم لغوی آن برگرفته از لغت‌نامه‌ی دهخدا آمده و سپس دره‌ها، آبشار‌ها، چشمه‌ها، کوه‌ها، بندهای آب، آسیاب‌های این روستا و موارد متفرقه‌ی دیگری که لازم است در مورد مدخل «آرتیمان» به آن اشاره شود معرفی شده است.

«هزار آوا» بر اساس حروف الفبا سامان یافته است و آوانگاری واژه‌ها، انتقال درست گویش تویسرکانی را نزد مخاطب امکان پذیر می‌سازد. در انت‌ها، کتاب با دو شعر با گویش تویسرکانی همراه شده و با تصویر پاره‌ای از اصطلاحات و واژه‌ها به پایان رسیده است.

«هزار آوا» در ۱۷۰ صفحه توسط ابراهیم طاهر‌زاده و مهدی صابونی تدوین یافته و در سال ۱۳۸۹ توسط مولف (ابراهیم طاهر‌زاده) منتشر شده است. پیش از این، از گردآورندگان، کتاب «شرح و توضیح هزار مثل در گویش تویسرکانی» به چاپ رسیده است که در حقیقت «هزار آوا» تکمله‌ای بر آن به شمار می‌آید.
طبقه بندی: درباره شهر، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 14 خرداد 1390 توسط شهروند محلی

کلیه حقوق مطاب سایت برای سایت شهرستان تویسرکان محفوظ و کپی برداری تنها با ذکر لینک سایت مجاز میباشد