تبلیغات
سایت رسمی شهر تویسركان:اخبار روز تویسركان،تاریخچه تویسركان،گالری عكس تویسركان،منبع جامع اطلاعات شهری تویسركان - اطلاعاتی درباره شهرستان تویسرکان

 تویسركان یكی از شهرهای باستانی ایران زمین در جنوب كوه الوند و شهر همدان واقع شده‌ است. 
برخی از مورخان بر این باورند كه تویسركان بر روی ویرانه‌های شهر قدیمی‌ رودلاور (رودآور) كه بر اثر حمله مغول ویران شد، ساخته شده‌ و در واقع پس از ویرانی رودآور، از ادغام دو روستای 'توی' و 'سركان' ، تویسركان به وجود آمده ‌است. 
نام این شهر از دو بخش توی و سركان تشكیل شده كه وجه تسمیه هر یك را چنین بیان می‌كنند: 
در برخی نواحی ایران محل‌هایی به نام 'توی' هست، برای اینكه اشتباهی رخ ندهد در هر جا چنین محلی باشد به‌نام نزدیكترین محل به آن خوانده می‌شود؛ (مانند توی دروار در دامغان) كه نزدیك به قریه دربار است و (توی كازرون) و این توی چون در یك فرسنگی سركان است به تویسركان مشهور شده است. 
اغلب جغرافی‌دانان سده سوم و چهارم هجری تویسركان را (توی رودلاور) و (توی همدان) نوشتند و این توی احتمالا با زبان قومی كه پیش از مادها در این سرزمین می‌زیستند، مرتبط است. 
در زبان لری (و بسیاری از زبان‌های ایرانی) كلمه «سر» به معنی بزرگ و مهتر است و «كان » در زبان پهلوی به معنی جا و مكان آبادانست و قبل ازغلبه اعراب نام بسیاری از شهرها و قصبات ایران به گان ختم می‌شد. 
به این ترتیب سركان ممكن است به معنای محلی باشد كه بزرگان و خوانین در آن سكونت دارند و در واقع تویسركان محل سكونت ییلاقی بزرگان شهر رودآور بوده است. 
در این میان یكی از مورخان نامی همدان در كتاب همدان نامه اش درباره وجه تسمیه تویسركان آورده است: نخست باید معنای اسم توی را دانست كه تنها با اسم قریه 'توبین' میان ده های 'موبین' و 'برفین' در ناحیه قدیمی 'ماوشان' همدان یا امامزاده كوه كنونی قابل مقایسه است و شاید به معنای درون و اندرون و یا ته و توی باشد. 
'پرویز اذكایی' می افزاید: احتمال دیگر آنكه در وجه اصلی كلمه' توز' بوده كه به معنای توت و درخت آن است، به هر حال، كهن واژه ای است فارسی و هیچ ربطی به 'توی' ' Toi' تركی به معنای جشن و ضیافت ندارد. 
وی بر این باور است: احتمال قوی سركان به معنای بالای كوه بوده است. 
كارشناس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تویسركان نیز گفت: وجود بیش از 200 اثر تاریخی باستانی از دوره های مختلف تاریخی در تویسركان معرف بخشی از پیشینه غنی تاریخی این شهرستان در دنیای معاصر است. 
'احسان گودرزی' افزود: در این شهرستان تعداد 167 مكان مذهبی شامل اماكن متبركه، امامزاده و حسینیه وجود دارد. 
وی ادامه داد: تعداد جاذبه های گردشگری در این شهرستان 57 مورد است كه حدود یك چهارم كل اماكن گردشگری استان همدان را به خود اختصاص داده است. 
وی گفت: آرامگاه حیقوق نبی (ع) از پیامبران بنی اسراییل یكی از قدیمی ترین آثار تاریخی ایران محسوب می شود كه حدود دو هزار و 600 سال پیش می زیسته و نگهبان معبد بزرگ یهودیان در اورشلیم بوده است. 
وی افزود: حدود سال650 الی 700 قبل از میلاد، بخت النصر پادشاه خونخوار كلده به اورشلیم حمله كرد و یهودیان زیادی را به قتل رساند و نزدیك به بیست هزار نفر از آنان را اسیر و به شهر بابل پایتخت كلده كه نزدیك بغداد فعلی قرار داشت انتقال داد. 
وی افزود: حیقوق نبی در بین این زندانیان بود و مدت طولانی در زندان به سر برد در سال 548 قبل از میلاد كورش كبیر پادشاه ایران به كلده حمله كرد و در جنگی طولانی لشكریان كلده را شكست داد و بابل را تصرف كرد و طی فرمانی دستور آزادی كلیه اسرا و زندانیان یهود را صادر كرد. 
وی ادامه داد: پس از آزادی از بند اسارت بابلیان، حیقوق پیامبر به ایران مهاجرت كردند و در شهر تویسركان (رودآور) ساكن شدند كه پس از رحلت نیز درهمین مكان مدفون شد. 
گودرزی افزود: ساختمان فعلی آرامگاه حیقوق از بناهای تاریخی ایران و مربوط به عهد سلجوقیان در قرن هفتم هجری است. 
وی گفت: مدرسه شیخعلی خان زنگنه،كاروانسرای شاه عباسی،پل رودخانه فرسفج ، بازار سرپوشیده،چنار مسجد باغوار،آرامگاه میررضی آرتیمانی،چنارهای كمربسته سركان،قیصریه،امامزاده زیدبن علی معروف به شاه زید،امامزاده ناصر واقع در روستای زیوج و امامزاده طاهر واقع در اشتران بخشی از آثار تاریخی تویسركان است. 
وی افزود: خانه های قدیمی مسعودی و اقتداری، درخت چنار قطور و كهنسال 3000 ساله (شهر تویسركان) ،دره های زیبای گزندر سرابی ،دره‌باغ‌های سركان و دره باغ‌های آرتیمان از دیگر جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهرستان است. 
وی ادامه داد: بنای مسجد باغوار نیز نزدیك به 200 سال قدمت دارد و از حیث سبك، مانند مساجد دوران صفویه است كه با ستون‌های سنگی، طاق‌های ضربی و سقف‌های گنبدی، در كنار بازار سرپوشیده ساخته شده است.‌ 
گودرزی اضافه كرد: این مسجد دارای قناتی اختصاصی بوده كه از زمان ساسانیان تا 40 سال پیش جاری بوده است و در حوضی كنار مسجد، آب آشامیدنی شمال شهرستان تویسركان را تامین می‌كرد، كه درحال حاضر چشمه آن مسدود و غیرقابل استفاده است. 
همچنین جاذبه های طبیعی تویسركان نیز این شهرستان را به عنوان قطعه ای از بهشت به انظار بازدیدكنندگان معرفی می كند. 
نیمه شمالی شهرستان تویسركان دارای موقعیت مناسب آب و خاك برای توسعه باغ ها بویژه گردو است. 
از مجموع پنج هزار و 700 هكتار باغ های موجود، سه هزار و 400 هكتار به گردو اختصاص دارد كه یكی از اقلام مهم صادراتی شهرستان است. 
تولید سالانه گردو بالغ بر شش هزار و 862 تن بوده كه 35‎/2 درصد تولید گردوی استان را شامل می شود. 
این شهرستان با وجود آثار جاذبه های تاریخی، باستانی و طبیعی هر ساله مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی مواجه است. 
مدیر میراث فرهنگی شهرستان تویسركان نیز گفت: در این شهرستان 221 اثر تاریخی فرهنگی بار ارزش وجود دارد كه 83 اثر ثبت ملی شده است. 
'حسن فتحی' افزود: 61 اثر در سال های گذشته و 22 اثر در سال جاری در فهرست آثار ملی ثبت شده است. 
وی از جمله آثار مهم تاریخی شهرستان را ' پل تاریخی كرزان' متعلق به دوران صفویه ، 'كاروانسرای عباسی فرسفج'، 'خانه اقتداری' متعلق به 150 سال پیش ، 'قلعه اشتران' متعلق به دوره قاجاریه ، 'حمام تاریخی سرابی' متعلق به دوران قاجاریه و 'بازار تاریخی' تویسركان متعلق به دوران صفویه معرفی كرد. 
وی اظهار كرد: با توجه به برخورداری تویسركان از جاذبه های فراوان گردشگری همواره در كانون توجه مسافران نوروزی بوده لذا امسال نیز این شهرستان آمادگی لازم را برای پذیرایی از گردشگران نوروزی را دارد. 
شهرستان تویسركان در جنوب كوه الوند و شهر همدان واقع شده و دارای بیش از 118 هزار نفر جمعیت است. 
طبقه بندی: تاریخچه ها، 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 12 خرداد 1390 توسط شهروند محلی

کلیه حقوق مطاب سایت برای سایت شهرستان تویسرکان محفوظ و کپی برداری تنها با ذکر لینک سایت مجاز میباشد